28.11 о 18:00 Zoom-тренінг "Створення мультфільмів за допомогою штучного інтелекту: нові ідеї та найсучасніші інструменти"(зареєструватись)

Література українського романтизму. Петро ГУЛАК-АРТЕМОВСЬКИЙ. Євген ГРЕБІНКА. Микола ГОГОЛЬ. Тарас ШЕВЧЕНКО

Зміст за програмою

Ідейно-художні особливості романтизму. Зв’язок із ідеями Просвітництва, з національним рухом. Осередки романтичного руху на Слобожанщині, Чернігівщині й Полтавщині, у Західній Україні («Руська трійця»). Поети-романтики (Л. Боровиковський, П. Гулак-Артемовський, Є. Гребінка, М. Костомаров, А. Метлинський, В. Забіла, М. Петренко, О. Афанасьєв-Чужбинський, М. Шашкевич. Значення романтизму для нового етапу розвитку слов’янських літератур. Петро ГУЛАК-АРТЕМОВСЬКИЙ. Балада «Рибалка». Вічна тема кохання. Засоби романтичного зображення. Фольклорна основа твору. Євген ГРЕБІНКА. Вірш «Човен». Образ небезпечної морської плавби як уособлення життєвого шляху людини. Пісенна (романсова) лірика поета українською та російською мовами («Ні, мамо, не можна нелюба любить», «Чёрные очи» та ін.). Микола ГОГОЛЬ. «Тарас Бульба»(переклад М.Садовського і М. Рильського, за ред. І. Малковича). Творчість М. Гоголя, уродженця України, місце його творчості на порубіжжі культур двох народів. Вираження глибини національного духу у творах прозаїка та драматурга, українська історія та фольклор як їх джерело. Повість «Тарас Бульба». Сюжет твору. Внутрішній епічний розмах твору; піднесено-героїчний образ головного героя. Колізія морального й національно-культурного вибору в образах синів Тараса Бульби. Вплив творчості М. Гоголя на розвиток українського письменства. Тарас ШЕВЧЕНКО. «До Основ’яненка». Геніальний поет, мислитель, пророк національного відродження в Україні. Рання творчість. Перші поетичні твори баладного та елегійного жанрів («Причинна», «Думи мої…»). Оглядове вивчення історичної теми у творчості Кобзаря («Іван Підкова», «Тарасова ніч», «Гайдамаки»). Вісь неперервності історичного часу («До Основ’яненка»). Тарас ШЕВЧЕНКО. «Сон» («У всякого своя доля…»). Національна проблематика періоду «Трьох літ». Поема («комедія») «Сон» і тогочасна суспільнополітична дійсність. Композиційний прийом «сну», його роль для розширення можливостей поетичного зображення. Протистояння імперського режиму і вільнодумної, національно свідомої особистості. Сатиричний характер поеми. Тарас ШЕВЧЕНКО. «Кавказ». Пристрасний відгук на тогочасну загарбницьку імперську політику. Продовження теми національновизвольної боротьби. Узагальнена ідея поеми — неприйняття насильства, поневолення людей, осуд загарбницьких воєн. Тарас ШЕВЧЕНКО. «І мертвим, і живим, і ненарожденним…» Продовження теми «землячків» у посланні. Викриття конформізму значної частини української еліти. Засудження комплексу меншовартості, національного безпам’ятства та байдужості до рідної мови. Критичний перегляд національної історії задля перспективи її кращого майбутнього. Настроєві інтонації твору (суперечка, пересторога, погроза, заклик тощо).

Відео

Добірка навчальних і демонстраційних відеороликів з різних джерел.

Дидактичні матеріали

Добірка теоретичних і практичних навчальних матеріалів з різних джерел.

Обмін ресурсами

Знаєте ще корисні ресурси з теми? Поділіться посиланням! За кожне отримаєте 20 грн на бонусний рахунок, а за декілька - грамоту. Це не обов'язково ваші власні матеріали: будь-що з відкритих джерел.


 Щоб додати ресурс, увійдіть / зареєструйтесь на сайті.
Тетяна Балюченко 25.01.2024, 12:30
М. Гоголь. Повість "Тарас Бульба" (презентація)
Посилання

Тетяна Балюченко 18.01.2024, 12:19
Конспект уроку
Посилання

Галина Курилишин 18.03.2023, 09:59
Періоди творчості поета
Посилання

Оксана Ільїнова 13.03.2023, 12:06
Інтерактивна вправа "Художні засоби"
Посилання

Оксана Ільїнова 13.03.2023, 12:04
Інтерактивна вправа за поемою Тараса Шевченка "Гайдамаки".
Посилання

Оксана Ільїнова 13.03.2023, 11:57
Інтерактивна вправа за змістом поеми Тараса Шевченка "Сон" ("У всякого своя доля...")
Посилання

Галина Курилишин 02.02.2023, 21:31
Презентація до поеми "Катерина"
Посилання

Людмила Опанасенко 19.09.2022, 13:42
Картка може бути використана при вивченні твору "Тарас Бульба" на уроках української літератури у 9 класі, при підготовці до ЗНО. У картці у вигляді QR-кодів подаються основні відомості: текст твору та його аналіз, презентація, відеоурок, інтерактивна вправа, тестування.
Посилання

Людмила Опанасенко 19.09.2022, 13:41
Картка може бути використана при вивченні розділу "Література українського романтизму" на уроках української літератури у 9 класі, при підготовці до ЗНО. У картці у вигляді QR-кодів подаються основні відомості: аналіз творів, презентації, відеоматеріали, інтерактивні вправи.
Посилання

Людмила Опанасенко 19.09.2022, 13:30
Картка може бути використана при вивченні біографії Тараса Шевченка на уроках української літератури у 9 класі, при підготовці до ЗНО. У картці у вигляді QR-кодів подаються відомості про письменника: відеоматеріали, презентації, інтерактивні вправи, вікторини.
Посилання

Людмила Опанасенко 19.09.2022, 13:29
Картка може бути використана при вивченні біографії Миколи Гоголя на уроках української та зарубіжної літератури у 9 класі, при підготовці до ЗНО. У картці у вигляді QR-кодів подаються цікаві відомості про письменника.
Посилання

Терміни, поняття, явища

Тут ви бачите деякі терміни й поняття, пов'язані з цією темою або загалом з предметом. На сторінці кожного терміну ви побачите добірку ресурсів.



Картки вмінь

Видається офіційний сертифікат на 2 год.

Курси

З кожної цієї теми можете отримати сертифікат з зазначенням вашого предмету.

Поділіться цією сторінкою з колегами

Поширте інформацію та отримайте 5 грн на бонусний рахунок (нарахується, якщо ви зареєстрований користувач, 1 раз на добу).

  Viber  Telegram

Підпишіться на новини в Viber

Долучайтесь до Viber-каналу "Уміти вчити", у якому публікуються методичні матеріали та оголошення про нові курси, вебінари, розробки. Там немає спілкування, тож він не відволікатиме вас від роботи й відпочинку.

Зворотний зв'язок

Знайшли помилку, маєте запитання або скаргу?

"База ресурсів за класами й предметами" - це безкоштовний каталог Інтернет-джерел за класами, предметами й темами, який полегшує вашу щоденну роботу - підготовку до занять. Приємного використання!

Про авторське право та відповідальність: ми не перепубліковуємо жодного матеріалу, а лише подаємо посилання на першоджерела, де матеріали безпосередньо розміщені (як бібліографічний покажчик). Платформа "УМІТИ" не несе відповідальності за зміст і дотримання авторського права власниками сторонніх ресурсів. Якщо, на вашу думку, якесь посилання слід видалити з нашого каталогу, напишіть нам.