16.12 о 18:00 Zoom-тренінг "Розробка креативних новорічних матеріалів за допомогою штучного інтелекту"(зареєструватись)

Паліндром

Опис

Паліндром, перевертень, рак літеральний, паліндромон (від грец. πάλιν – “назад, знов” та грец. δρóμος – “біг”) – слово, число, набір символів, словосполучення або віршований рядок, що однаково читається в обох напрямках. Приклад паліндрома українською: кит на морі романтик ↔ китнамор іром ан тик. Першим автором паліндромних віршів на Заході вважається Сотад з Маронеї (4-3 ст. до н.е.). Паліндромні написи зустрічаються на античних амулетах і культових спорудах. Найвідомішими є магічний квадрат SATOR AREPO та напис ΝΙΨΟΝ ΑΝΟΜΗΜΑΤΑ ΜΗ ΜΟΝΑΝ ΟΨΙΝ (“Омий гріхи, а не тільки обличчя”) на асперсоріумі Софійського собору в Константинополі. В епоху бароко зростання інтересу до паліндрому пов'язане з широким розповсюдженням жанру курйозної поезії.  В індійській традиції паліндром був однією з форм чітракавья (“дивна / зорова поезія”). До найвишуканіших його взірців належать сарватобхадра (“добрий з усіх сторін”) магічний квадрат Маґхи на 64 склади з поеми “Шішупала вадга” (7-8 ст. н.е.) та бітекстуальна поема Сурьядаса “Рамакрішна вілома кав'ям” (14 ст.), паліндромні вірші якої прочитані в один бік розповідають історію Рами, в інший - Крішни. Вагомий внесок у вивчення і популяризацію паліндромів здійснив фундатор логології і рекреаційної лінгвістики Дмітрі Боргман, батьки якого походять з України. Квадрат SATOR AREPO і паліндромна інверсія загалом є наскрізними...

Матеріали для візуалізації

Науково-педагогічні публікації

Картки вмінь

Видається офіційний сертифікат на 2 год.



Курси

Видається офіційний сертифікат на 4 год.



Поділіться цією сторінкою з колегами

Поширте інформацію та отримайте 5 грн на бонусний рахунок (нарахується, якщо ви зареєстрований користувач, 1 раз на добу).

  Viber  Telegram

Підпишіться на новини в Viber

Долучайтесь до Viber-каналу "Уміти вчити", у якому публікуються методичні матеріали та оголошення про нові курси, вебінари, розробки. Там немає спілкування, тож він не відволікатиме вас від роботи й відпочинку.

Зворотний зв'язок

Знайшли помилку, маєте запитання або скаргу?

"База термінів" - це безкоштовний каталог Інтернет-джерел за термінами, поняттями, явищами, який полегшує вашу щоденну роботу - підготовку до занять. Приємного використання!

Про авторське право та відповідальність: ми не перепубліковуємо жодного матеріалу, а лише подаємо посилання на першоджерела, де матеріали безпосередньо розміщені (як бібліографічний покажчик). Платформа "УМІТИ" не несе відповідальності за зміст і дотримання авторського права власниками сторонніх ресурсів. Якщо, на вашу думку, якесь посилання слід видалити з нашого каталогу, напишіть нам.